عکس و بیوگرافی بازیگران وخوانندگان قدیمی

بتی


          بتي                     بتي در شهريورماه سال 1331 در تهران  متولد شد در شش سالگي بخاطر                         كار پدرش به زنجان رفت و از اول دبستان به مدت 9 سال در شهر                        زنجان بود.اما بعد لز لين مدت بتي دوباره به همراه خانواده اش به                        تهران برگشتند.و  و در سن 17 سالگي از دبيرستان عطار فارق                      التحصيل شد و چنده ماه بعد در سازمان جغرافيايي ارتش(در خيابان                     معلم) به عنوان نقشه كش استخدام شد و بعد از  دوره آموزشي به                     اصرار يكي از همكارانش به دفتر هنري  ضيا آتاباي(خواننده)معرفي                     شد و همانجا به او پيشنهاد خواندن ترانه عزيزم شد(كه  اصل اهنگ                     تركي است وآن را نكار بوك خوانده بود) وبدين ترتيب بتي در سن 18                    سالگي با دو ترانه عشق افسرده وعزيزم(كه عكس صحفه گرامافونش را                    درقسمت گالري سايت ميتوانيد ببينيد)با اشعار سعيد دبيري وارد علم                    هنر شد .صحفه  اول بتي بطور بي سابقهاي ركورد فروش را شكست بطور                    كه در دو روز اول 60000 صحفه فروش كرد و  تا مدتها جز صحفه هاي                     پرفروش روز بود.                     اين همكاري با سعيد دبيري موجب آشنايي بتي با آقاي دبيري شد و                    خيلي زود اين آشنايي به ازدوادج انجاميد و حاصل اين ازدواج                     فرزندي بنام هايدن است كه اكنون 29 سال دارد كه در ايران زندگي                     ميكند.بتي بعد از ازدواج با سعيد دبيري و متولد شدن هايدن                   خوانندگي به مدت دو سال  كنار ميگذارد وبعد از اين مدت  دوباره                     وارد عالم هنر مي شود كه البوم غريبانه از كارهاي آخر اودر سال                    1356 قبل از جدا شدن از سعيد دبيري است.بتي در سال 1357 هم با                   توجه به اوضاع آن زمان چندين ترانه را بصورت آزمايشي در استوديو                    اجرا كرد كه بعلت وقوع انقلاب  ديگر فرصت نشد انها را اجرا كندو                      بتي تا سال 1357 حدودا 45 ترانه اجرا كرد كه بسياري از آنها                      درآلبوم غريبانه يا بروي صحفه گرامافون / يا  در فيلم ها و راديو                   پخش شد بتي در طي اين دوره با شاعران وآهنگسازان خبره و بنامي                   همچون: جهانبخش پازوكي- حسن شماعي زاده- اردلان سرافراز- وارژان-                   منوچهر چشم آذر - احمد شاملو-سعيد دبيري و...همكاري داشته است .                   زندگي او پس از انقلاب دچار دگرگوني هاي زيادي شد و بخاطر سفري                   كه بههمراه پسرش هايدن به اسرائيل داشت و برگشت دوباره او به                   ايران در  سالهاي اقامتش در ايران آزارهاي فرواني از طرف حكومت                   جمهوري اسلامي ديد(.شكنجه هاي روحي  / زندان انفرادي/ بازرسي هاي                   مداوم و.......) تا اينكه حدود يكسال پيش ايران را به مقصد                   كانادا ترك كرد و هم اكنون در تورنتو زندگي ميكندو قصد دارد                    فعاليت هاي هنري خود را پس از 28 سال سكوت دوباره از سر بگيردو                   او عقيده دارد تا شقايق هست زندگي بايد كرد.و بتي عزيز با آن                   صداي زيبا وخاطره انگيزه اش  آثار جاودان ديگري را براي ما خلق                   كند.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط سایه  | 

گیتی

                 

                    

 

گیتی پاشایی در سال 1327 هجری شمسی در تهران به دنیا آمد.
پدر بزرگش جعفر منصوری شاعر و استاد تار و خط بود و نوازندگی تار و سه تار را به مادر گیتی آموخت و بدین ترتیب گیتی از طریق مادرش با موسیقی آشنا شد. وی ردیف های موسیقی سنتی را نزد فرامرز پایور، مهدی فروغ و محمود کریمی آموخت. پس از دیپلم به آمریکا رفته و در سیتی کالج نیویورک در رشته معماری مشغول به تحصیل شد و در سیاتل آمریکا لیسانس هارمونی و ارکستراسیون گرفت.
در اواخر دهه چهل، فعالیت رسمی خود را با خوانندگی در رادیو و تلویزیون آغاز کرد و به خواندن تصنیف های مردمی مشغول شد. ترانه های «شب من شب تو»، «دل بوالهوس»، «گل مریم»، یه دل دارم» از جمله ترانه هایی است که او در آن زمان خوانده بود.
در سال 1354 ه.ش. به عرفان و تصوف روی آورد و سپس بر روی شعرهای شاعران معاصر چون مهدی اخوان ثالث، احمدرضا احمدی و محمدعلی سپانلو آهنگسازی کرد. در سال 1356 ه.ش. در فیلم «سفر سنگ» به کارگردانی همسرش مسعود کیمیایی، به عنوان بازیگر حضور یافت اما پس از آن دیگر به بازیگری نپرداخت.
در سال 1368 ه.ش. به آلمان رفت و در هامبورگ یک دوره موسیقی کلیسایی و ترانه های مذهبی را در نوریک هوخ شوله گذراند.
گیتی پاشایی پس از انقلاب به کار آهنگ سازی به طور جدی پرداخت و با سه فیلم «تیغ و ابریشم» (1365 ه.ش.)، «سرب» (1367 ه.ش.) و «گروهبان» (1369 ه.ش.) هر سه به کارگردانی مسعود کیمیایی به عنوان آهنگساز فیلم شناخته شد.
وی عاقبت در هفدهم اردیبهشت 1374 هجری شمسی بر اثر بیماری سرطان در تهران زندگی را وداع گفت

 

+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط سایه  | 

پوران

 

 قبر پوران

 

قبر خواهر پوران

پوران با نام اصلی «فرح‌دخت عبّاسی طاقانی» خواننده و بازیگر زن ایرانی (زادهٔ ۱۳۱۲تهران-درگذشتهٔ در ۱۳۶۹ در تهران) است. در دههٔ ۳۰ یکی از مشهورترین خوانندگانی ایران بود و این شهرت خود را تا اواسط دههٔ ۵۰ همچنان حفظ کرد. با نام «بانوی ناشناس» و سپس «بانو شاپوری» (نام خانوادگی همسر اول) و بعد از آن با نام مستعار «پوران» پا در وادی هنر گذاشت. در اوایل دههٔ ۶۰ برابر با سال ۱۳۶۹به دلیل ابتلا به بیماری سرطان به ایران بازگشت و در ایران به خاک سپرده شد.

او خواهرزادهٔ بانو روح بخش دیگر خواننده ایرانی آن دوران است. پس از طی تحصیلات در دبیرستان اسدی و هنرستان عالی موسیقی با نام بانو ناشناس در صفحهٔ گرامافون می‌خواند که پس از آشنایی و ازدواج با همسر اول خود نام خانوادگی او را به عنوان نام مستعار خود برگزید.

بعد از جدایی عباس شاپوری (ویولون‌نواز و آهنگساز) به همسری حبیب روشن زاده (مفسر ورزشی تلویزیون) در آمد که این ازدواج دوم نیز منجر به طلاق شد. دو فرزند به نام‌های امید و آرزو روشن زاده از او باقی مانده‌است.

آلبوم‌ها

 • ملاممدجان 
 • اشکم دونه
 • یک کلاغ چهل کلاغ 
 • گل اومد بهار اومد 
 • عروسی

 آثار سینمایی

 • ۱۳۳۹ اول هیکل ساختهٔ سیامک یاسمی
 • ۱۳۳۹ ستارگان می درخشند ساختهٔ علی زرندی
 • ۱۳۴۰ عمونوروز ساختهٔ سیامک یاسمی
 • ۱۳۴۱ طلای سفید ساختهٔ جمشید شیبانی
 • ۱۳۴۱ گرگ های گرسنه
 • ۱۳۴۱ لاله آتشین ساختهٔ علی محزون
 • ۱۳۴۳آقای قرن بیستم 
 • ۱۳۴۳ اشک ها و خنده ها
 • ۱۳۴۴ دنیای پول 
 • ۱۳۴۵ حاتم طلایی
 • ۱۳۴۵ گدایان تهران
 • ۱۳۴۷ طوفان برفراز پاترا (مشترک با لبنان)
 • ۱۳۵۳ بیقرار ساختهٔ ایرج قادری
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط سایه  | 

فرزانه تاییدی

                                          

فرزانه تائیدی، بازیگر ایرانی، متولدتهران و پدرش امیر ارتش ایران بود.

او به دلیل شغل پدرش در بیش‌تر سفرهای ماموریت، همراه ایشان به استانهای گوناگون ایران سفر میکرد.

فرزانه دوران کودکی و تحصیل را در شهرهای مرکزی استانهای اصفهان ، کرمان ، کرمانشاه ، خوزستان و ... گذرانده‌است. این نخستین بار بود که فرزانه شانس ایرانگردی را در دوران کودکی و نوجوانی داشته و دومین بار به خاطر حرفه خودش به عنوان هنرپیشه تاتر درادره هنرهای درماتیک شانس سفر و بازی بر روی صحنه‌های گوناگون شهرهای بزرگ و کوچک ایران را داشت. فرزانه از کودکی عاشق هنر رقص باله بود. مدتی هم به کلاس باله رفت ولی زیاد طول نکشید که هنر بزرگ تئاتر عشق حقیقی فرزانه شد.

در سال ۱۳۴۱ با شرکت در نخستین نمایش زنده تلویزیونی، او در اداره هنرهای دراماتیک رسما کار در تئاتر را آغاز کرد. پس از یکسال و اندی کار تئاترهای تلویزیونی باپرویز کاردان هنرپیشه و نویسنده و کارگردان تئاتر اداره هنرهای دراماتیک ازدواج کرد. ثمره این ازدواج کوتاه مدت پسرش کیوان میباشد.

در طول پنج سال و نیم فعالیت در اداره هنرهای دراماتیک فرزانه تائیدی در بیش از سی نمایشنامه تلویزیونی و صحنه در تهران و اغلب شهرهای بزرگ و کوچک ایران شرکت داشته‌است.

فرزانه در سال ۱۳۴۶ به همراه پدرش عازم آمریکا شد. در مدت اقامت پنج ساله در آمریکا با شرکت در کلاسهای شبانه کالج‌های معتبر کالیفرنیا که به کارگاه تئاتر معروف است، دوره کوتاه آموزشی چند ساله در مورد تاریخ غرب و بازیگری در صحنه را آموخت. فرزانه باور دارد که بیشترین تجربه‌ها را در آموختن هنر تاتر از دیدن نمایشنامه های گوناگون بدست آورده‌است. در طول مدت اقامت خود درالیالت کالیفرنیادر شهر لوس آنجلس با حسین رجائیان کارگردان تحصیل کرده در رشته سینما در دانشگاه بو سی ال ای آشنا شد. رجائیان فرزانه را برای نقش اول فیلم خود انتخاب کرد و فرزانه را به ایران دعوت کرد.

 

فرزانه تائیدی در اوائل سال ۱۹۷۲ میلادی، به ایران بازگشت و فعالیت مجدد خود را در تئاتر ادامه داد و کار در سینمای ایران را آغاز کرد. در این دوره با بهروز به نژادبعنوان زوج هنری در بیش‌تر کارهای تلویزیونی و سینمائی فعال بود که این همراهی هنوز ادامه دارد. او در این مدت فیلم‌هایفریاد زیر اب و ... را ساخت.

پس ازانقلاب اسلامی فرزانه تائیدی که در استخدام رسمی اداره برنامه‌های تاتر وزارت فرهنگ و هنر بود در سال ۱۳۵۹ با حکمی از سوی وزارت ارشاد اسلامی از کار برکنار شد. دلیل ذکر شده در حکم رسمی وزارت ارشاد اسلامی اینگونه نوشته شده بود:

برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی، شما مازاد براحتیاج می‌باشید و

بدیـهی  است که از این تاریخ تمام حقوق و مزایای شما قطع میشود

این حکم به امضای حسین حبیبی وزیر وقت ارشاد اسلامی بود در آن زمان جمشید مشایخی رئیس اداره برنامه‌های تئاتر بود. در این مورد فرزانه تائیدی میگوید:

تا امروز که بیش از بیست و شش سال از انفلاب اسلامی میگذرد، این را میدانم که من اولین و تنها کارمند رسمی اداره برنامه‌های تئاتر بودم که بدین گونه از کار برکنار شدم. بهر حال بر اساس قانون رسمی استخدام کشوری من هم میبایست یا بازنشسته میشدم و یا بازخرید. تمام سالهایی که کارمند رسمی وزارتخانه بودم حق بازنشستگی و حق بیمه میپرداختم و میبایست همه این مزایا در نطر گرفته میشد که نشد ! من تا امروز هم نمیدانم که جرمم چه بوده است؟

فرزانه به مدت هفت سال و چند ماه در ایران زندگی کرد و تا سال ۱۳۶۰ کار درتئاتر های لاله زار را ادامه داد و آخرین فیلم سینمائی خود بنام «میراث من جنون» را بدون حجاب اسلامی کار کرد که فیلم مذکور در اکران عمومی با استقبال تماشگران روبرو شد اما به بهانه همزمانی با تعطیلات مذهبی از اکران برداشته شد.

بالاخره در اوایل سال ۱۳۶۵ به انگلستان رفت و تا کنون به همراه بهروز به نژاد در لندن کار و زندگی میکنند.

در سال ۱۹۹۴، فرزانه به اتهام بازی در فیلم امریکائی بدون دخترم هرگز که در آن فرهنگ ایرانیان پس از انقلاب را زیر سوال برده بود، مورد نفرت ایرانیان و میهن‌دوستان راستین قرار گرفت.

+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط سایه  | 

رامش

 

 

 

 

 

بیوگرافی رامش

 

 رامش (آذر محبی), متولد تهران در سال ۱۳۲۵, در خانواده ای با ۳ خواهر و یک برادر

به دنیا آمد و تا سوم دبیرستان به تحصلات خود ادامه داد.

با برنامه گلها(یک شاخه گل)پا به عرصه خوانندگی گذاشت وبا اجرای زیبای که

 داشت بسیار مورد توجه قرار گرفت وگویا از شاگردان استاد مهرتاش میباشدکه تا چند به تنها ترانه های اصیل میخواند.
وی ۵-۶ سال پس از فعالیت هنری خود, با پرویز مقصدی, که وی نیز به تازگی پای به عرصه ی آهنگ

سازی گماشته بود, و در همان آغاز در ردیف چهره های برگزیده هنری قرار گرفته بود, سازمانی دایر

کردند با نام "هارمونی". این دفتر به گفته ی خود رامش پاتوق خواننده هایی بود, چون رامش, که کاری

برتر از سایرین ارایه میدهند!


رامش در سالهای پیش از انقلاب بیش از ۶۰۰ ترانه خواند, وی نیز ترانه های دو صدایی زیادی با

خوانندگانی چون, رامین, ضیاء اتابای, امیر رسایی و ... داشته.


خاص بودن ترانه های رامش به این است که او تقلب نمیکرد, همیشه کار جدید به بازار عرضه میکرد,

شخصا به خواندن ترانه های جاز علاقه ی بیش نسبت به دیگر سبک ها داشت, به گفته ی خود او که

"در خواندن ترانه های جاز, یک نوع آرامش و نشاط حس میکنم". از خوانندگان مورد علاقه ی رامش

میتوان اشاره ای به عارف وگوگوش  داشت.                                              

 


رامش در برنامه هاي مختلف تلوزيوني همچن چشمک (گوگوش شو), رنگارنگ, ميخک نقره اي (فريدون
 
فرخزاد شو)و ... تعداد بسيار زيادي شو اجرا کرده, او از رقيبان گوگوش بود و به راحتي ميتوان گفت که وي
 
 پس از گوگوش بيشترين تعداد شوهاي تصويري داشته که در حال حاضر بسيار ناياب ميباشند.

در سالهاي پس از انقلاب رامش به مقدار زيادي خوانندگي را رها کرد, تنها فعاليت وي در زمينه ي آلبومي
 
 با نام مولانا با داريوش و فرامرز اصلاني بود. او به گونه اي از خوانندگي کناره گيري کرد به اين تلاش که
 
زندگي اي به دور از دوربين ها و ذره بين ها با دختر خود بپردازد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت   توسط سایه  |